گزارش روزنامه انگلیسى از “زن ستیزى” و”بدرفتارى جنسى” دربخش افغانستان بى بى سى

bbc-afg

روزنامه بریتانیایی دیلی میل در گزارشی به جزییات پرونده ای در رابطه با آنچه که “اتهامات تکان دهنده آزار جنسی و ارعاب در بی بی سی” خوانده، پرداخته است. این روزنامه نوشته که شواهدی بیشتری در مورد فرهنگ دیرینه ارعاب کارمندان، ترفیع شغلی در مقابل تمکین جنسی و آزار جنسی کارمندان زن وجود دارد.

براساس این گزارش، بیش از ۹۳۰ نفر در رابطه با چنین رفتارهایی شهادت داده اند و گزارش ۱۰۹ صفحه ای در این رابطه را مدیران اجرایی ارشد بی بی سی دیده اند.

بخش برنامه های افغانستان نیز از این اتهامات مصون نمانده است.  روزنامه دیلی میل نوشته که “زنانی که در بخش افغانستان، در سرویس جهانی بی بی سی، در لندن کار می کنند به خاطر پوشیدن لباسهای غربی و آزادی در اظهار نظر، مورد انتقاد همکاران خود قرار گرفته اند.  یکی از این زنان گفته است که بخش برنامه های افغانستان “مینی طالبانی” کار می کند.”

پرونده شکایات توسط اتحادیه ملی ژورنالیستان بریتانیا تهیه شده و یکی از مجموعه شواهدی ست که در دسمبر سال گذشته به مدیران ارشد بی بی سی ارائه شد.

روزنامه دیلی میل نوشته که با وجود آن، این تحقیق که با عنوان “بازنگری احترام در محل کار” که با نام گزارش رُز نیز شناخته می شود، مورد توجه مدیران ارشد بی بی سی قرار نگرفت.

اعضای پارلمان بریتانیا در تاریخ چهارم اکتبر خواستار بررسی دوسیه شدند و جان ویتینگ دیل، یکی از اعضای پارلمان گفته که موضوع را با مدیر عامل عمومی بی بی سی، تونی هال، در میان خواهد گذاشت.

article-2446232-188C0ABF00000578-664_634x176

بی بی سی افغانستان در معرض اتهام

راب ویلسون، یکی از اعضای پارلمان بریتانیا گفته است آنچه که در بخش برنامه های رادیویی بی بی سی برای افغانستان اتفاق افتاده “به سادگی می تواند به مثابه زن ستیزی باشد.”

براساس گزارش دیلی میل، به برخی زنان افغان کارمند در بخش بی بی سی افغانستان می گویند به آنها گفته شده که “رفتار شایسته دختران پشتون” داشته باشند. یکی از گویندگان زن افغان در بی بی سی گفته است که “مافوق او در هنگام اجرای زنده برنامه در استودیو به او با حرکت لبانش و بدون صدا دشنام جنسی داده است.” این زن گفته است که تجربه ارعاب شدنش او را تا مرز خودکشی پیش برده است.

در همین رابطه، گزارش دیلی میل می افزاید که ” بعد از آن که بی بی سی بخشی از شکایات مبتنی بر ارعاب و تهدید کارمندان را شنید، به داوود جنبش، یکی از تهیه کنندگان در بخش برنامه های رادیویی بی بی سی افغانستان، اخطار کتبی نهایی داده شد.”

به گفته دیلی میل، آقای جنبش از وظیفه برکنار نشد، اما یکی از کارمندان بی بی سی افغانستان گفته است که “تصمیم تادیب توسط شخصی گرفته شد که با داوود جنبش آشنایی داشت.”

یکی از زنانی که مورد ارعاب و اذیت قرار گرفته، قرار است نسبت به نحوه تادیب شکایت کند.  روزنامه دیلی میل نوشته که آقای جنبش در دسمبر سال گذشته به پدر یکی از کارمندان زن ایمیلی شکایت آمیز نوشته بود.

در این ایمیل، به گفته روزنامه دیلی میل، “آقای جنبش با عذرخواهی از پدر آن خانم برای پایین آوردن شأن خود [که به او ایمیل زده]، نوشته که دختر او اخلاق پشتون والی، دوستی و احترام به مافوق و نیز اصول بی بی سی را نقض کرده است.”

روزنامه دیلی میل به نقل از این کارمند زن افغان نوشته که ای میل آقای جنبش می توانست عواقب بدی برای او [کارمند خانم] داشته باشد. این خانم گفته است: “در فرهنگ افغانی وقتی زنی را می بینید که خارج حدودش رفتار می کند، موضوع را به مرد خانواده او می گویید که موضوع را حل و فصل کند. اگر پدر من یک مرد متفاوت می بود، احتمالا مرا لت و کوب می کرد و مانع از کار من می شد.”

این خانم گفته است: “من دو سال است که مجبورم از داروی ضد افسردگی استفاده کنم.”

یک سخنگوی بی بی سی گفته است که این سازمان خبری اکنون دوره های آموزشی بیشتری را برای کارمندان تطبیق می کند و یک خط تلفن محرمانه هم برای کارمندان جهت گزارش کردن موارد ارعاب و تهدید و یا آزار جنسی فراهم کرده است.

بی بی سی فارسی و نقش آن در افغانستان و ایران

با وجود این گزارش دیلی میل و گزارشهای روزنامه گاردین و دیلی تلگراف در این زمینه، ذکر این نکته حائز اهمیت است که بی بی سی فارسی (انلاین، تلویزیون و رادیو) در مجموع بالاترین اعتبار را در میان رسانه‌های فارسی زبان دارد. این فقط اعتبار حرفه‌ای آن نیست که برای فارسی‌زبانها حائز اهمیت است. نزدیک به هشتاد سال تجربه خبری بخش فارسی، آن را به سرمایه‌ معنوی باارزشی برای مخاطبان و علاقمندان ژورنالیزم تبدیل کرده است.

بی بی سی افغانستان نیز می‌تواند نمونه‌ای از ژورنالیزم خوب برای علاقمندان به این رشته باشد. در بیشتر کشورهایی که بی بی سی به زبان آن برنامه دارد، و حتی در خود بریتانیا، سبک گزارش‌دهی بی بی سی تاثیر قابل توجهی بر نحوه گزارش‌دهی رسانه‌های دیگر داشته است.

* گزارش اصلی دیلی میل را اینجا بخوانید:  Daily Mail

Comments are closed.